Bulgur Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bulgur Faydaları Nelerdir?

Bulgur faydaları ve lezzeti nedeni ile ülkemizde çok yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Bulgur, özellikle ülkemizde Doğu bölgelerinde tarımın daha yaygın olmasına bağlı olarak tüketilir. Bu nedenle ülkemizde doğuya gidildikçe, bulgurun daha çok tüketildiğini söyleyebiliriz. Bulgur ile çok çeşitli yemekler yapılmaktadır. Bu çeşitli yemeklerin lezzetinin yanı sıra aynı zamanda bulgur, faydaları nedeni ile birçok insan tarafından tüketilmektedir. Bulgurun ham maddesi buğdaydır. Bu durum nedeni ile buğdayın tüm faydalarını bulgur ile vücudunuza alabilirsiniz. Üstelik bulgurun sindirimi, buğdaydan çok daha kolaydır. Bulgur, günümüzde yine çok yaygın şekilde tüketilen pirinçten çok daha fazla besleyici özelliği ile insanların gözde besini haline gelmiştir. Bu nedenle bol bol bulgur tüketerek vücudunuzu en iyi şekilde besleyebilirsiniz. Anadolu'nun geleneksel yiyeceklerinden biri haline gelmiş olan bulgur, sadece insan vücudu için değil aynı zamanda insanlarda maddi olarak da oldukça faydalı olacaktır. Çünkü bulgur ülkemizde iklim şartlarını uygunluğu nedeni ile çok fazla üretilir. Bu durum bulgurun ucuz olmasına neden olur.

 • Bulgur içerisinde başta B1 vitamini olmak üzere çok ciddi vitaminler bulunmaktadır. Bu nedenle insanlarda meydana gelen vitamin eksikliği ya da bu durum nedeni ile oluşan sorunların ortadan kaldırılması için bulgur tüketilmelidir. İçerisinde bulunan zengin B1 vitamini sayesinde insanlarda sinir sisteminin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.
 • Bulgur, insanlarda sindirim sistemini baştan aşağı düzenlemektedir. Bu nedenle özellikle insanlarda meydana gelen kabızlık ve ishal gibi bağırsak sorunlarının çözümünde etkilidir. Bu nedenle sindirim sistemi için de bulgur faydaları ile olumlu bir şekilde etkilenebilirsiniz.
 • Bulgurun en önemli faydalarından biri ise hamile insanların gelişim çağında, vücutlarının istediği eksikliklerin karşılanması için bol bol bulgur tüketebilirler. Bu şekilde sık sık bulgur tüketerek hamile insanlarda bu durumdan çok büyük faydalar görebilecektir. Bulgurun hamileler üzerindeki etkisi, direk olarak bulgur içerisinde bulunan folik asittir. Bu durum anne karnındaki bebeklerin zekâ sağlığından olumlu durumlara neden olur.
 • Bulgur, insanlarda uzun süreli tokluk hissine neden olmaktadır. Tabi ki bu durumla birlikte insanlarda besleyici bir özelliği olması nedeni ile anlayabiliriz ki bulgur kana çok yavaş karışır. Bu şekilde yavaş yavaş kana karışması nedeni ile kişilerde şeker hastalıkları üzerinde olumlu durumlara neden olur. Bulguru kişiler isterse farklı yemekler yaparak da tüketebilirler.
 • Kalp ve damar hastalıklarında bulgur faydaları ile olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu faydası, bulgur un yüksek lif içeriğidir. Bu lifler insanlarda kan şekerinin aniden yükselmesine ve azalmasına engel olarak vücudu kontrol altında tutmaktadır. Böylece oluşacak olan kötü kolesterol engellenmiş olacaktır.
 • Uzun süreli kullanımlarda bulgur ile kanser sorunlarının önüne geçilebilmektedir. Tabi ki bu durum bulgur faydaları arasında net olarak kanıtlanmış olmasa bile yapılan bazı araştırmalar ile bu durum tartışılmaktadır.
 • Bulgur faydaları, çocuklar içinde çok önemli etkiler göstermektedir. Çünkü bulgur, çocuklarda içerisinde bulunan çinko, demir, magnezyum ve krom bulundurması nedeni ile çocuklarda sağlam kemik yapılarının oluşmasını sağlar. Bu nedenle çocuklarınıza bulgur yemeyi alışkanlık haline getirin.
 • Son olarak belirtmek isterim ki bulgur, içerisinde bulunan vitamin ve mineraller nedeni ile insanlardaki dokuların sağlığı üzerinde faydalı etkiler yapmaktadır. Bilindiği gibi insanlarda doku sağlığına faydalı olan sayılı besinler vardır. Bu besinle içerisinde bulguru saymak mümkündür. Bulgurun bu etkisi, insanlarda kas sağlığı üzerinde de çok büyük faydalar göstermektedir.

Bulgur Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bulgur Besin Değeri?

Bulgur Besin Değeri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mercimekli Bulgur Pilavı Tarifi ve Malzemeleri

Mercimekli Bulgur Pilavı Tarifi ve Malzemeleri

Bulgur Köftesi Kızartması Tarifi ve Malzemeleri

Bulgur Köftesi Kızartması Tarifi ve Malzemeleri

Bulgur Yemekleri Tarifi ve Malzemeleri

Bulgur Yemekleri Tarifi ve Malzemeleri

Tavuklu Mantarlı Bulgur Pilavı Tarifi ve Malzemeleri

Tavuklu Mantarlı Bulgur Pilavı Tarifi ve Malzemeleri

Bulgur Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Bulgur Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Bulgur Pilavı Sade Tarifi ve Malzemeleri

Bulgur Pilavı Sade Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6