Bulgur Yemekleri Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bulgur Yemekleri Tarifi ve Malzemeleri

Bulgur Yemekleri, Bulgur; Buğdaydan yapılan geleneksel bir Anadolu yiyeceği olup tahıl grubundan sayılmakta ve beslenme piramidinin tabanında yer almaktadır. Bulgur önemli ve ekonomik bir karbonhidrat kaynağıdır. Orta Asya'dan gelen Türk kavimlerinin temel besinleri arasında yer alan buğdayın, yoğurt, et ve bulgurun karışımlarından oluşan yemeklere Anadolu'da yetişen sebzelerde eklenmiştir. Bulgurdan ya da bulgur katılarak yapılan yemekler yüzyıllar içinde geliştirilerek bugünkü zengin halini almıştır. Bulgurun yoğurt et gibi hayvansal besinler, kuru-baklagiller, yağlı tohumlar ve sebzelerle birlikte yapılan yemekleri Türkiye'nin bütün bölgelerinde tüketilmektedir. Buğdaydan elde edilen ürünlerden yapılan yemekler halkın temel besinlerinin başında gelmekle birlikte düğün, bayram gibi özel günlerde yapılan yiyeceklerde de kullanıldığı bilinmektedir. Düğün ya da bayramlarda yapılan keşkek, aşure günü yapılan aşure, çocuk ilk dişini çıkardığında yapılan diş hediğinin temel malzemesini buğday oluşturmaktadır. Özellikle iç Anadolu'da düğünlerde buğday ya da bulgurdan yapılan çorba ya da yemekler görülmektedir. Bulgurun beslenmede çok kullanılmasının sebeplerinden birinin de kolaylıkla bozulmayan dayanıklı bir besin olmasından kaynaklanmaktadır. Bulgurun nem oranının düşük olması, üretimi esnasında uygulanan ön pişirme işlemi ile buğdaydaki nişastanın jelatin-ize olması ve kurutma işleminden sonra sert bir yapı kazanması bulgurun hem kolaylıkla pişirilmesini ve sindirilmesini hem de bozulmadan uzun süre dayanmasını sağlamaktadır. Çok eski dönemlerden beri Türk Halkı tarafından sevilerek tüketilen bulgur dayanıklı olmasının yanında besleyici, doyurucu, lezzetli ve ekonomik bir besindir. Halk arasında buğday taneleri öğütülürken oluşan iri parçalar bulgur ya da kırık adıyla bilinirken ince parçalar, düğü, düğür, düğürcük gibi isimler almaktadır. Buğday, kırık, normal orta pilavlık, pıtık, pıtpıtı ya da köftelik bulgur olarak da yörelere göre adlandırılmaktadır. İnce bulgur (Düğü) değişik yörelerde mercimekli köfte, bat, batırık, kısır, ekşili köfte, içli köfte gibi yemeklerin hazırlanmasında, daha iri taneli bulgurdan ise çorba pilav, dolma, sarma gibi yemek yapımında kullanılmakta. Buğday tanesinin tavlandıktan sonra dış kısımlarının biraz ayrılması elde edilen yarma, dövme de bazı çorbaların ve aşure tatlısının yapımında kullanılır Bulgur kullanılarak yapılan oldukça fazla yemek çeşidi mevcuttur. Bunlara yazımızın devamında yer vereceğiz. Bu yemeklerin özelliklerine göre farklı iriliklerdeki bulgurlar farklı hazırlama ve pişirme teknikleri uygulanmakla birlikte genel olarak bulgur sıcak ve soğuk olarak tüketilen yemeklerde pirinç gibi oranlı kaynar su ya da et suyu ile pişirilerek veya çiğden ovularak, yoğrularak ve yumuşatılarak hazırlanmaktadır.

Çorbaları; Ayran, Bulgur, Bulgurlu soğuk, Bulgurlu yaz, Ezo-gelin, Düğürcük, Kursun aşı, Mercimekli bulgur, Patates, Serbizer, Sıkıcık, Sütlü, Şalgam, Tandır Taze fasulye, Toyga çorbalarıdır.

Pilavlar ve Mantıları; Ana kız, Arpa, tel şehriyeli, Alaca, Baklalı, Börülceli, Domatesli, Ebegümeçli, Erikli, Erişteli, Etli, Firik, Pıt pıt, Haşhaşlı, Ispanaklı, Kabaklı, Mantarlı, Mercimekli, Meyhane, Nohutlu, Patlıcanlı, Şalgamlı bulgur pilavı ve Bulgur pilavı Mantısı-dır.

Et ve Sebze Yemekleri; Bulgur aşı, Bulgurlu fasulye, Bulgurlu Patates, Bulgurlu Fasulye, Ispanak, Kabak kavurması, Lahana kapuskası, Maydanoz, Mercimek, Semizotu yemeği, Simitli kıyma kebabı, Yeşil domates yemeği, Zeytinyağlı semizotu, Balık yemekleri, Bulgurlu sazan, Hamsi pilavı, Palamut bulgur pilaki-sidir.

Kebaplar ve Köfteleri; Analı Kızlı, Barbunyalı içli, Bezdirme, Çiğ, Ciğer Taplaması, Hindili bulgur, Ekşili (Ispanaklı Fellah köftesi), Harput (İçli köfte), Kadınbudu (Kızarma köfte), Oruk (Örok; Patates köfte), Patlıcanlı sulu, Sini (Tahinli köfte), Tarhana lı (Tarhana başı), Topalak Tiritlik, Yoğurtlu ve Yumurtalı köfteleri-dir.

Dolmaları; Yalancı, Yaprak, Lahana sarmaları ve Ayva, Biber, Domates, Efelek, Katıklı, Külah, Lor dolması, Patlıcan dolması, Şalgam dolmalarıdır.

Salataları; Batırık, Kısır, Pancar cacığı, Patlıcan cacığı, Sebzeli tarator, Sebzeli bulgur, Bulgurlu bahar salatalardır.

Tatlıları; Kesme bulamacı, Kırma, Düğülü haşhaş tatlıları da bulgur yemekleri içerisinde yer almaktadır.

Bulgur Yemekleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sarımsaklı Bulgur Köftesi Tarifi ve Malzemeleri

Sarımsaklı Bulgur Köftesi Tarifi ve Malzemeleri

Firik Bulguru Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Firik Bulguru Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tel Şehriyeli Bulgur Pilavı Tarifi ve Malzemeleri

Tel Şehriyeli Bulgur Pilavı Tarifi ve Malzemeleri

Bulgur Kilo Yapar mı?

Bulgur Kilo Yapar mı?

Bulgur Pilavı Besin Değeri?

Bulgur Pilavı Besin Değeri?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6